"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Vajina Estetiği Ameliyat Çeşitleri Arasında Neler Yer Alır, Nasıl Yapılır?

Vajina estetiği ameliyatları bu bölgede bulunan genişlik sorunları, kızlık zarı sıkıntıları ve dar olan sorunların ortadan kaldırılması amacı ile yapılır. Uygulama uzman hekim tarafından yapılır.

Vajina Estetiği Nasıl Yapılır?

Vajina bölgesinden yapılacak olan estetik ameliyatlar kadınlarda cinsel bölgede var olan şekilsel bozuklukları ve dış görünümü beğenmeme durumlarında yapılır. Estetik anlamda yapılan ameliyatlar dış görünüm sorunları için sık şekilde tercih edilse de son dönemlerde vajinal estetik ameliyatları da tercih edilmeye başlanmıştır. Cinsel tatminin arttırılması için tercih edilen operasyonlar kadın da psikolojik anlamda da huzur meydana getirir. Kadın kendini güzel ve özel hissetmek ister. Ayrıca kadın da var olan tabular zaman içinde sorun yaratır. Bunlardan kurtulmak içinde vajinal ameliyatlar tercih edilmektedir.

Yaşamış olduğu cinsel birlikteliklerden zevk almayan, kendi cinsel organını güzel bulmayan ve cinsel anlamda fazlasıyla tabusu olan kadın bu sorunları ne eşi ile ne de uzman hekim ile paylaşır. Uzman hekim ile olan iletişimde utanma, yanlış anlaşılma ve çekinme tarzında duyguları bulunduğu için kendini tam anlamı ile ifade etmekte zorlanır. Yaşanan fiziksel ve estetik kaygılar kadınların cinsel yaşamlarında olumsuzluklara sebebiyet verir. Vajinanın zaman içinde deforme olması, şekil bozuklukları yaşanması ve renk açısından değişime uğraması da huzursuzluklara sebep olarak cinsel yaşamda sorunlara yol açar. Bu sorunların önüne geçmek adına vajinal estetik ameliyatları tercih edilir. Yapılan ameliyatlar içinde;

Dış genital bölge ameliyatları;

 • Lapioplasti ( küçük dudak kısımlarının küçültülmesi )
 • Labiummajuslar ( büyük dudak kısımlarının küçültülmesi )

İçgenital bölge ameliyatları;

 • Vajinoplasti, vajina bölgesinin daraltılması
 • Hymenoplasti, kızlık zarının onarımı

Vajina Estetiği Ameliyat Çeşitleri

Kadın İçin Labioplasti ve Labiummajuslar Estetiği

Bazı kadın da cinsel organlarına ait olan küçük dudaklar büyük ve uzundur. Özellikle de zayıf olan kadın da bu sorun daha net şekilde gözlemlenir. Mayodan ve dar pantolonlardan gözlemlenen iç dudaklar kadınları kıyafetler konusunda fazlasıyla kısıtlar. Lapiaplasti yani vajina estetiği işlemlerinde vajina estetiği fotoğrafları çekilerek nasıl uygulama yapılacağı konusunda plan yapılır. İç dudaklar vajinal estetik fotoğrafları sayesinde nasıl bir görüntüde olacağı ile alakalı kişiye bilgi verilir. Bu bölge uyuşturulur. Sonrasında iç dudak kısımları dış dudak kısımlarından sarkmayacak şekilde ve eşit olacak düzeyde küçültülür. Bu bölgeye atılacak olan tüm dikişler kendinden eriyen dikişlerdir. Ameliyat lokal anestezi işlemleri altında yapılır. İç dudak küçültme işlemleri 30 dakika içinde tamamlanır. Yapılan cerrahi uygulama sonrası hasta kısa süre içinde evine döner. İyileşme sürecinde ağrı kesici ve antibiyotik tarzında ilaçların kullanımı yapılır. Hatta kadın ertesi gün işine dönebilir. Büyük dudak kısımları bazı kadınlarda sarkık ve buruşuk bir görüntüye sahiptir. Bu durum genelde genetik özelliklerden meydana gelir.  Bunun yanı sıra 30 yaşını geçmek ve zayıf olmak da bu sorunun yaşanmasına sebep olur. Dış dudak kısımlarının da iç dudak kısımlarında olduğu gibi lokal anestezi ile düzeltmesi yapılır. Büyük dudakların düzeltilmesinde hasta isterse genel anestezi uygulaması da yapılabilir. Bu işlemde gerekli olursa karın bölgesinden elde edilecek olan yağ dokusu büyük dudak kısmına enjekte yapılır. Ameliyatın öncesi hastaya gerekli olan tüm detaylar anlatılır. Ameliyat sonrası da hastana biraz dinlendikten sonra taburcu edilir.

Yapılan vajinal estetik ameliyatları sonrası çiftlerin cinsel yaşam konusundaki performanslarında artış gözlemlenir. Kıyafet kullanma özgürlükleri artar ve özgüven artışı meydana gelir. Uygulamalar devlet hastanesi kapsamında yapılsa bile devlet bunun ücretini karşılamaz.

Vajina Estetiği Ameliyat Çeşitleri

Kızlık Zarı Tamiri

Bu operasyon kişilere psikolojik anlamda yük yüklediğinden dolayı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. İşlemler genel ya da lokal anestezi altında yapılsa bile 30 dakika içinde uygulanır. İşlemlerin bitmesinden sonra hasta dinlenmesi için dinlenme odasına alınır ve taburcu edilir. Hastanın 2 gün boyunca ped kullanması gerekir. Hatta operasyon sonrasında eve gelen hasta duş alabilir. Kızlık zarı tamiratı birkaç kere yapılır.

Vajen- Vajinoplasti Daraltması

Bu operasyon genelde normal doğum sonrası kasların gevşemesi sonucunda, cinsel ilişki esnasında vajinanın kavrama yapmaması sonucunda ve vajina bölgesinden ses gelmesinden kaynaklı olarak yapılır. Kadınların yapmış oldukları doğumlardan kaynaklı olarak bu sorun daha çok meydana gelir. Özellikle yaşın ilerlemesinden kaynaklı idrar kaçırma, kalın bağırsakta sarkma ve rahim sarkması tarzında sorunlar yaşanmaya başlanır. Vajina bölgesinde var olan genişliğin algılanması için 2 parmak kullanmak gerekir. Bu bölgeye yerleştirilen parmakları vajina sıkamıyorsa ve kavrama yapamıyorsa genişlik sorunu bulunuyor demektir. Vajina genişlemesine sebep olan etkenler;

 • Yaşın ilerlemesi
 • İri bebek doğumu
 • Doğum dikişlerinin açılması ya da mikrop kapması
 • Zor olan doğumlar
 • Doğum yırtıkları
 • Fazla doğum yapmak
 • Genetik nedenler

Ameliyatın genel anestezi altında yapılması oldukça uygun olacaktır. Hatta bazı uzman hekimler epidural anestezi ile vajen daraltma ameliyatı yapmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika boyunca sürer. Genelde yapılan işlem vajinanın arka duvar kısmındadır.

Cinsel İlişki

Yapılan cerrahi işlem sonrası hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Vajinanın iç kısmına yerleştirilen tampon ise ertesi gün alınacaktır. Eriyen dikiş kullanımı yapıldığı için kesinlikle dikiş alımı yapılmaz. İşlemlerin sonrasında pansuman işlemi yapılmaz. Hastaya uzman hekim tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli kullanılması çok önemlidir. Ayrıca tuvalet temizliğine fazlasıyla dikkat edilmesi gerekir. Cinsel yaşam konusunda 6 hafta boyunca beklemek gerekir. Bu süreden önce cinsel yaşam konusunda mutlaka uzman hekimden görüş alınmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle