"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Vajina Bölgesinde Meydana Gelen Kararmalardaki Etkenler Nelerdir?

Vajina bölgesinde meydana gelen kararmalar genelde doğal sebeplerden kaynaklanır. Bu kararmaların ortadan kaldırılması içinde doğal yollar kullanılmalıdır.

Vajina İç Dudak Kararması Neden Olur?

Vajina bölgesinde meydana gelen iç dudak kararması genelde doğal olarak meydana çıkar. Kararma olan vajina konusunda dikkat edilecek olan en önemli noktalar ağrının ve kötü kokunun olmamasıdır. Doğal olarak meydana gelmeyen kararmalar dışında bu bölgenin kararması birçok neden ve koşuldan da kaynaklanır. Vajina dudakları neden kararır;

Yaş; kadınların yaşının ilerlemesi ile derinin alt kısmında yer alan yağ tabakasında incelmeler meydana gelir. Bu incelmeden kaynaklı olarak da damar ağları daha belirgin bir hal alır. Meydana gelen kararma aslında deri üstünden fark edilecek olan damar ağı olabilir.

Bölgesel sebepler; kadınların birçoğu da koltukaltı ve vajina bölgesi kararması sorunu yaşar. Buna neden olan etken bu bölgelerin tıraşlanması gösterilir. Aslından neden genelde bu değildir. Havasızlık, sentetik iç çamaşırı, sürtünme, dar kıyafetler, terleme ve nem meydana gelmesi vajina iç dudak kararması için neden olarak gösterilebilir.

Hastalıklar;  iç dudakların kararması hastalıklardan kaynaklı da ortaya çıkabilir. Kötü kokuya sahip ve kaşıntı yaratan mantar enfeksiyonları en büyük sebeptir. Mantar enfeksiyonlar nemli kıyafetler kullanmaktan, kişisel bakıma önem vermemekten ve başka kişilerin kıyafetlerini kullanmaktan kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Cinsel birliktelikler sonucunda da vajina iç dudak kararması meydana gelir. Bu bölgenin alerjen bir madde ile temas etmesi sonucunda da kararmalar meydana gelmektedir. Bu tarz durumlarda mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Vajina iç dudak karamalarına sebep olabilecek olan diğer etkenler arasında;

  • Obezite
  • Vitamin eksikliği
  • Bölgenin yapılması gerekli olandan daha sık şekilde tıraş edilmesi ve tahriş olması
  • Vajina bölgesine düzenli bir şekilde pudra uygulaması yapmak
  • Gebelik
  • Hormonlarda dengesizlik
  • Melatomin hormonu üretimin fazla olması

Vajina İç Dudak Kararması Nasıl Geçer?

 

İç dudaklarda meydana gelen kararmaların önüne geçmek için evde birçok uygulama yapılabilir. Yalnız bu uygulamalar yapılmadan önce uzman hekim ile görüşülmeli ve neden meydana geldiği belirlenmelidir. Evde uygulanabilecek olan karışımlar;

Limon ve yoğurt suyu;

Taze yoğurdun içine birkaç damla limon sıkılır. Bu karışım oldukça kalın bir tabaka şeklinde bölgeye uygulanır. Uygulama yapmadan bölgede enfeksiyon olup olmadığı konusunda detay bilinmelidir. Aksi takdirde enfeksiyon kötüleşebilir.

Salatalık ve karbonat; bölgeyi karbonat yardımı ile yıkamak oldukça güvenilir bir uygulamadır. Ayrıca bölgeye salatalık dilimleri de uygulayabilirsiniz.

Limon suyu ce zerdeçal;

Zerdeçal ve limon karıştırılarak hamur kıvamına getirilir. Bu karışım doğal bir beyazlatıcıdır.

İlaç tedavileri;

Kullanılacak olan ilaçlar için sorunun neden kaynaklandığı belirlenir.

Maya ve bakteri enfeksiyonu; bunlardan kaynaklı bir sorun mevcut ise antifungus ve anti bakteriyel kremler kullanılmalıdır. Alerjik tepkiler meydana gelirse antihistaminikler kullanılır. Alerjen maddelerden kesinlikle uzak kalınmalıdır.

Cinsel birliktelik ile bulaşan hastalıklar; cinsel birliktelikler sonucundan meydana gelen şüpheli durumlar mevcutsa mutlaka uzman hekim ile görüşülmesi ve muayene olunması gerekir. Hasta kişinin durumuna göre antibiyotik kullanımı yapılabilir, yaşam tarzında değişimlere gidilebilir ve kişisel bakıma fazlasıyla dikkat edilir. Ayrıca bu tarz sorunlar birçok test ve tetkik de yapılır.

Estetik operasyonlar; vajinada meydana gelen kararma sorunları genelde doğal yollar ile ortadan kaldırılabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen kişiler doğal yollar ile çözüm bulamazsa cerrahi işlemler de yapılmaktadır ama bu uygulamalar sık şekilde tercih edilmez. Bu bölgede genelde lazer uygulamaları tercih edilmektedir. Zaten bu tarz bir karar oldukça zor verilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle