"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Vajinoplasti Ameliyatı Hangi Aşamalar Dahilinde Yapılır ve Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Vajinoplasti, vajina bölgesinin sıkılaştırılması ve daraltılması için yapılacak olan cerrahi işlemlerdir. İşlemlerin tümü uzman cerrahlar yardımı ile yapılır. Yapılan uygulama sağlıklı birliktelikler sunmaktadır.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajina bölgesinin sıkılaştırılması ve daraltılması için yapılacak olan cerrahi işlemlerin tümüne verilen isimdir. Kadınların genital bölgesini meydana getiren vajina, dış dudaklar, iç dudak kısımları ve klitoris her bayanda yer alır. Kadınlarda bu bölgeler farklılıklar gösterir ya da doğum sonrası değişimlere uğrar. Normal yollar ile doğum yapmayan anne adaylarında iç ve dış dudak kısımları vajinanın girişini kapamaktadır. İç kısım dudakları normal süreçte dış dudakların iç kısmına yerleşir. Dışarıdan bakıldığında da iç dudaklar gözlemlenmez. Bazı kadınlarda ise bu durum tam tersidir. İç dudaklar dışarıdan bakıldığında dış dudaklardan dışarıya doğru uzar, sarkar, renginde koyuluk olur ve asimetri açısından büyüklükler olabilir. Genital bölgedeki bu sorunlar zaman içinde kadınların diğer kadınlar ile kendilerini kıyaslamasına sebep olur. Özellikle bu sorunlardan kaynaklı olarak cinsel ilişki esnasında utanma, huzursuzluklar ve yaşam açısından olumsuz etkileri meydana gelir.

Normal doğum yapan kadınlarda vajinanın kendisin de ve çevresindeki dokularda bebeğin baş kısmının çıkmasından kaynaklı olarak genişlemeler meydana gelir. Özellikle bebeğin baş kısmının çıktığı alanda genişleme meydana gelir. Dudakların genişlemesinden kaynaklı olarak dudaklar vajina bölgesini kapatamaz duruma gelir ve ayrık bir görüntü ortaya çıkar. Doğu sonrasındaki iyileşme döneminde vajinanın normal haline dönmesi halinde bile eski halini almaz. Özellikle sıkı ve dar bir durum vajinada kesinlikle oluşmaz. Bu da cinsel yaşam konusunda sorunlara yol açar. Cinsel yaşam konusunda vajina bölgesinin sıkı olması kadın ve erkeğin tatmin olması bakımından önemlidir. Özellikle normal doğum öncesi olan sıkılığın olmaması doğum sonrası hemen fark edilir. Özellikle genital bölgenin fazla genişlemesi sonucunda cinsel birlikteliklerde iç kısma hava girişi olur.  Bundan kaynaklı olarak gaz çıkışı tarzında sesler gelmeye başlar. Bu sorunda cinsel birliktelikleri olumsuz şekilde etkiler.

Artık bu tarz sorunlar vajinoplasti ameliyatı ile düzeltilebilir hale gelmiştir. Vajinoplasti ameliyatı yaptıranlar sonuçtan hem cinsel hem de estetik anlamda memnundur. Vajinoplasti ameliyatı fiyatları kadınlarda olan sorunlara ve yapılacak olan işlemlere göre değişir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı yapılabilmesi için karın bölgesinden kesi işlemlerinin yapılmasına gerek olmaz. Yapılacak olan vajinoplasti ameliyatı sadece vajen bölgesine yapılır. İşlemlerin tamamı yaklaşık olarak 40 dakika içinde tamamlanır. Vajinoplasti ameliyatı esnasında vajinanın giriş kısmında 3 ila 4 cm kadar daraltma yapılır. Uygulamada eriyen dikişler kullanılır. Bundan dolayı da işle sonrası dikiş alma işlemleri uygulanmaz. Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi uygulaması altında yapılır. Cerrahi uygulama sonrası birkaç gün boyunca akıntılar meydana gelir. Ortalama olarak 6 hafta sonra uzman kontrolüne gidilir. Bu kontrol esnasında cinsel ilişkide bulunabilmek adına sıkıntı olup olmadığına bakılır ve cinsel ilişkiye başlanabilir kararı alınır. Vajina ameliyatı öncesi ile sonrası arasında birliktelik konusunda tatmin edici farklar ortaya çıkabilir. Zaten ameliyatı olanlar bunu cinsel birliktelik yaşadığında fark edebilir. Vajinoplasti sonrası hasta kısa süre içinde günlük yaşamına geri dönebilir. Bu işlemlerden sonra kadın gebe kalırsa normal doğum kesinlikle önerilmez. İyileşme döneminde toparlanan vajina bölgesi doğum sonrasında sıkılığını kaybedebilir. Bundan dolayı vajinoplasti sonrası sezeryan yapılır. İyileşme döneminde önemli olan diğer bir konusunda kişisel hijyendir. Bakım konusunda uzman hekim hastasına tüm detayları anlatır. Bunları atlamadan uygulamak çok önemlidir.

Vajinoplasti ameliyatından 1 gün sonra hastalar banyo yapabilir. Yalnız banyonun ayakta yapılması gerekir ve iyileşme dönemi atlatılana kadar bu şekilde banyo yapılır. Bu iyileşme dönemindeki önemli bir kuraldır.

Operasyonun bitmesinden sonraki iyileşme sürecinde hasta uzman hekiminde verdiği tüm ilaçları düzenli ve aksatmadan kullanmalıdır. Bu ilaçların saatinden ve zamanında içilmesi çok önemlidir. İlaçlar genelde ağrı kesici ve antibiyotiktir. Enfeksiyonların önüne geçilmesi adına antibiyotik kullanılır. Bunun içinde kişisel bakım önemlidir. Cerrahi uygulamanın bitmesinden 1 ay sonra deniz ve havuzda yüzülebilir.

Uygulamanın bitmesinden 20 gün sonra atılan dikişler kendiliğinden erimeye başlar. Bundan dolayı dikişleri aldırmak gibi zorlu bir sürece girmeye gerek kalmaz. Ameliyat yapılan bölgede hemen hemen 1 ay sonra bakıldığında dikiş izleri gözlemlenmez.

Ameliyat Yapılmadan Yenileme Sağlanır mı?

Gelişen teknoloji sayesinde fraksiyonel karbodioksit adlandırılan lazer uygulaması ile vajinal şekilde yenileme ve sıkılaşma sağlayan Femirenew uygulaması kullanılır. Femirenew uygulaması kullanılan sistemin ismidir. Anestezi kullanılmadan acısız ve ağrısız şekilde uygulanır. Bu işlemlerde herhangi bir kesi işlemi yapılmaz ve 15 dakika içinde gerekli olan uygulama tamamlanır.  Vajinadan yapılacak olan ameliyatlar da vajinanın belli bir kısmına uygulama yapılabilir. Femirenew sistemi ile kanal boyunca uygulama yapılabilmektedir. Kanala yapılacak olan işlemlerden sonra vajinada sıkılaşma meydana gelir, öksürme, hapşırma ve gülme eylemleri anından idrar kaçırma sorunlarının önüne de bu uygulama ile geçilir. Vajinanın duvarının kalınlaştırılması ve meydana gelecek olan basınca karşı direncinin artması için bu sistem uygulanmaktadır. Femirenew sistemi özellikle menopoz sonrasında vajinal kuruluk sorunlarına da çözüm sağlamak adına kullanılır. Bu uygulama her yaştaki kadına sağlık açısından avantajlar sunar. Uygulamanın yapılmasından önce hastanın mutlaka uzman hekime mutlaka muayene olması ve sorunlarının detaylı şekilde belirlenerek çözümlerinin planlanması gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle