"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

X Bacak Tedavi Estetiği ve Ameliyat Çeşitleri

X bacak diye bildiğimiz çarpık bacak birçok insanda meydana gelen bir durumdur. Dizlerin birbirine paralel olması ile diz kapakları birbirine yan yana gelir ama bacaklar yanlara doğru açık kalır. Bu durum gençlerde ve çocuklarda daha çok görülen bir durumdur: çocuklarda x bacak erken yaşta başlar ve x bacak tedavisi yapılmazsa kişi hayatının sonuna kadar bu şekilde devam eder. x bacak tedavisi daha çok erken yaşta kontrol altına alınan bir durumdur. x bacakların ameliyatı daha çok kadınlarda erk

X (Çarpık) Bacak Nedir?

X bacak diye bilinen ve çarpık bacak olarak da geçen bu durum insanların %90`n da çocuklukta meydana gelir. Genetik veya sonradan olmakla birlikte çocuklarda 2 yaşında başlangıç gösterir. Eğer 8 yaşına kadar müdahale edilmez ise kişinin hayatının sonuna kadar devam eder. Düzeltme işlemi sonradan ameliyat veya rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleşir. Bu düzeltmelerden çoğu kişinin yaşına göre farklılık gösterir. Bazı düzeltmeler fizik tedavi gerektirmeden direkt olarak ameliyat ile düzeltme işlemi uygulanır. Çarpık bacak genellikle kadınlarda görülen bir durumdur. Bu bölgelere uygulanan işlemler 2 türlü olmaktadır. Kişinin eğer yaşı genç ise fizik tedavi yöntemi ile müdahale edilir. Eğer müdahale sonuç vermez ise kişiye ameliyat tavsiyesinde bulunulur. Orta ve ileri yaşta olan bireylere ise direkt ameliyat tavsiyesi ile operasyona kişinin kararı ile karar verilir. Netlik kazanan bu durum şimdiye kadar olan hastaların %85`n de kesin çözüm olarak geri dönüş sağlamıştır. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak çözüme gidilen bu estetikte geç kalınmaması iyileşme sürecinde ki en büyük etkendir.

X (Çarpık) Bacak Tedavisi ve Ameliyat Çeşitleri

Bu estetik işlemde hastanın önce yaşı dikkate alınır. Eğer genç bir hasta ise fizik tedavi ile müdahale edilir. Ama genç olup bir kaza sonucu çarpık bacaklı olmuş ise ameliyat ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Ameliyatlı müdahalelerde hasta ilk önce taramadan geçirilir ve iç dokuların ne kadar zarar gördüğü tespit edilir. Eğer ciddi anlamda doku zedelenmesi meydana gelmiş ise önce dokuların iyileştirilmesi veya doku nakli yapılır. Daha sonra içten müdahale ve dıştan müdahale olmak üzere 2 yöntemi bulunmaktadır.

İçten müdahale:

İçten müdahalelerde hastanın bacağına kesi işlemi uygulanarak diz kapağı bölgesinde ki eklem yerlerine ulaşılır ve orada ki sapma meydana gelen sinirler ve kemikler düzeltilir ve yeniden şekil verilir. Daha sonra tekrardan kemik iskeletine bağlı olan diz kapağında ki kemikler askıya alınır. Daha sonra hastanın bacağı dikilerek işlem sonlandırılır. Hasta bu işlemden sonra 4 hafta kadar hareket etmemeli ve dikişleri alındıktan sonra yavaş yavaş esnek hareketler ile tedaviye devam etmelidir.

Dıştan müdahale:

Dıştan müdahalelerde ise kemik sinirlerden bağımsız bir şekilde kayma gerçekleşmiş ise dokulara zarar verilmeden kemikler yerine oturtulmaya çalışılır. Kırık ve çıkıkçıların yaptığı bu işlemi aynı zamanda hastane ve polikliniklerde de uygulanan bir işlemdir. Bu işlemin insanların ameliyat kadarda tercih ettiği bir operasyondur. Lokal anesteziye gerek duyulmadan sadece o bölgeye sıkılan sprey veya uyuşturucu kremler ile gerçekleşen bir operasyondur. İşlem uygulandıktan sonra hasta 1 hafta bile beklemeden kısa sürede kısa egzersizler ile tedavisine kendisi devam edebilir ve kemiklerin kaynamasına daha iyi katkı sağlayabilir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle