"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun Yamukluğu Ameliyatları Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun yamukluğu düzeltme işlemleri ameliyatsız ya da burun kemiği ameliyatı ile düzeltilir. Burun estetiği ameliyatı olmadan önce burun kemiği eğriliği ya da yamukluğu olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Burun Yamukluğu Nasıl Düzeltilir?

Burun yüz bölgesinde bulunan en önemli organlardan bir tanesidir. Nefes almanın yanı sıra insan yüzüne en doğru anlamı katmak ile insanın yüz karakterine de katkı da bulunur. Bazı insanların burun bölgesinde doğuştan ya da sonradan yamuk bir görüntü meydana gelebilir. Doğuştan olan sorunlar özellikle nefes alma konusunda oldukça büyük sorunlara sebep olabilir. Farklı yamukluklar ise genelde dışarıdan alınan darbeler sonucunda meydana gelmektedir. Burun yamukluğu düzeltme ameliyatsız ya da burun kemiği ameliyatı ile düzeltilir. Burun estetiği ameliyatı olmadan önce burun kemiği eğriliği ya da yamukluğu olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bu sorunların belli başlı belirtileri bulunur. Bunlar;

  • Nefes alma konusunda güçlük yaşama ve nefes alamama sorunu olanlar
  • Geceleri ağız açık şekilde uyuma
  • Ağız kuruluğu
  • Gün içinde uyuklama
  • Sabahları yorgun şekilde uyanma
  • Gün içinde yapılan fiziksel aktivitelerde çabuk ve hızlı yorulma
  • Şiddetli şekilde yaşanan baş ağrısı
  • Devamlı olarak sinüzit, farenjit, grip oldum şikâyeti yaşamak
  • Nadir de meydana gelse burun kemiği eğriliği veya burun yamukluğu olanlarda koku alamama

Burun yamukluğu ameliyatı ya da estetiği her daim cerrahi işlem gerektirmeyebilir. Bunun için evde kendiliğinde düzeltme uygulamaları yapılabilmektedir. Düşük yapıda olan burunlar, burunlarının kemer kısımları büyük olmayanlar, önceden yaşanan travmalar sonucunda meydana gelen eğrilik, çökmeler, hafif düzeyde burunun kemiği kısmındaki eğrilik, çökmeler ve yamukluklar ameliyatsız düzeltilebilir. Özellikle büyük olmayan kemerler ve çökmelerden kaynaklı olan kusurular belli başlı dolgu malzemelerinin desteği ile düzeltilmektedir. Yapılacak olan müdahaleler lokal anestezi altında yapılır. Ameliyatsız şekilde burunun estetiği 15 ila 30 dakika içinde yapılmaktadır. Ameliyatsız burunun estetiği genelde ameliyattan korkan kişilere, ameliyat konusunda risk altında olan kişilere, ameliyatın gereksiz olduğu kişilere uygulanır.

Burun Estetiği ve Aşamaları

Burun yamukluğu düzeltme estetiği burunun kemiği kısmında ve kıkırdak kısmında olan sorunların kaldırılmasına olanak sağlar. Düzeltme yapılmayacak olan kısımlar dışarı çıkartılır. Hatta bazı kişilerde dışarıya çıkartılmış olan kıkırdak düzeltilerek tekrardan yerine konur. Bazı kişilerde burun eti şişlikleri de sorunlara eşlik eder. Bu ameliyatın uygulanması esnasında etlerin değerlendirilmesi yapılır. Gerekli olursa küçültme işlemleri gerçekleştirilir. Uygulama genelde genel anestezi altında yapılarak yamukluk düzeltilir.

Ameliyatın bitmesinden sonra burunun iç kısmına tampon yerleştirilir. Tamponlar silikon malzemeden yapıldığı için kolay şekilde nefes almaya olanak sağlar. Bunların çıkartılmasında hasta kesinlikle ağrı, sızı ve huzursuzluk duymaz.

Burundan yapılacak olan burunun kemiği ameliyatlarında gelişimin tamamlanmış olması istenir. Genelde çocukluk dönemleri içinde yüz kemiği gelişimlerini bozmamak için ameliyatsız işlemleri tercih eder. Yüz kemiğinin bozulmaması adına 18 yaşından önce uygulama tavsiye edilmez. Yetişkin olan kişilerde ise büyüme ile alakalı merkezler aktif şekilde çalışmaz. Bundan dolayı da yüz kemiklerinin bozulması ihtimali bulunmamaktadır.  Burundan yapılacak olan estetik ameliyatlar için yetişkinlerden genel sağlık durumu göz önüne alınır ve buna göre hareket edilir.

Ameliyat Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burunun yamukluğu ile alakalı yapılacak olan ameliyatlardan önce uzman hekim hastası ile detaylar konusunda konuşur. Özellikle bu dönemde aspirin ve bunun gibi kanı sulandıran ilaçlardan uzak durulması gerekmektedir. Özellikle hastaların üst solunum yolu enfeksiyonu ve mikrop kapmaması gerekir. Bunların meydana gelmesi sonucunda ameliyatlar mutlaka ertelenir. Yani genel anlamda sağlık konusunda dikkatli olunmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle