"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Suni Saç Ekimi ve Yapay Saç Protezinin Özellikleri

Suni saç ekimi saç şeklinde ki misina görünümlü sentetik liflerin kafa derisine gömülerek yapılma işlemidir. Yapay ekim ve protezi ise üst bölgelere önceden hazırlanış saç şeklinin kafa yapısına uygun olarak hazırlanıp yapışrılması ile gerçekleşen işlemdir.

Suni Saç Ekimi

Suni saç ekimi hem bayanlarda hem erkeklerde uygulanan bir işlemdir. Genellikle erkeklerin tercih ettiği bir işlem olan suni ekim işlemi herhangi bir ameliyat gerektirmeden yapılan bir işlemdir. Bu işlem genellikle ensesinde veya sakal kısmında alınacak kök hücre bulunmayan kişilere yapılan bir işlemdir. Kafa şeklinde 15-40 cm uzunluğunda ki misinaya benzeyen liflerin deriye gömülmesi ile gerçekleşen operasyondur. Operasyona başlamadan önce kafa  uyuşturulup ve hazırlanmış olup liflerin yavaş yavaş deriye dikilmesi ile başlar. Biofibre diye de bilinen bu sentetik ürünün çatala benzer ve özel bir iğnesi yardımıyla tek tek kafa derisinin içine yerleştirilir. Saç ekiminden daha kolay bir işlemdir. Normal ekim gibi seans seans sürmez ve herhangi bir anestezi işlemi gerektirmez. Çünkü ekilecek materyaller hazır olduğu için sadece dikkatli bir şekilde deriye geçirilmesi gerekmektedir. Deride hiçbir yaralanma ve kanama meydana gelmeden yapılan bir işlemdir. Bu işlem sonrasında hasta hiçbir ağrı veya rahatsızlık hissetmez. Tamamen son teknoloji dikim ve malzemeler ile yapılan bu işlemler ileride sağlık sorun yaratmaz ve iyi yapıldığı takdirde hastalara bir ömür boyu bu konuda psikolojik rahatlık sağlar. Suni ekimin en büyük özelliği herhangi bir yıpranmaya ya da kopmaya maruz kalmadan ömür boyu devam etmesidir. Suni ekim tek seansta yapılan bir işlemdir.

Erkekler kadar kadınlarında büyük sorunu haline gelen seni saç ekimi avrupa ülkelerinde kadınların çokça tercih ettikleri bir estetik operasyonudur.

Yapay Saç Protezinin Özellikleri ve Amacı

Protez saç öncesi kafanın üst bölgesinden alın kısmından 4 parmak üstte olacak şekilde önden arkaya ve kulak üstlerinden sağa ve sola ölçü alınarak önceden hazırlanmış bir saç ünitesinin kafaya sabitlenmesi ile yapılan bir operasyondur. Ünitenin belirli aralıklarla bantlanması ve kafa ölçülerine uygun olması gerekmektedir. Bu şekilde olduğu takdirde  protezin önemi ve amacı tamamı ile gerçekleşmiş olur. Protezin özelliği uzun yıllar devam edebilir ve belirli yıllarda bir yenilenerek devam edilebilir. Herhangi bir dökülme veya yıpranma gibi nedenlerden ötürü çok zorlanmadığı takdirde kafada ki yapısı değişmez. Likit yapıştırıcısı kullanılması tavsiye edilir. Bu süreyi dahada uzun tutacaktır. Hasta bu işlemi yaptırdıktan sonra her ne iş yapıyorsa yapsın hemen dönüş yapabilir. Tek dikkat etmesi gereken durum işlem sonrasında kafasının ilk 8 saat çok fazla terlememesi gerekir. Eğer terleme meydana gelirse hastada ki işlem kayganlık gösterebilir ve yerinden oynayarak protezin yerinde sapmalar meydana gelebilir. Bu konuda estetik merkezi seçiminin çok iyi yapılması ön plandadır. Merkezin ve kullanmış oldukları malzemelerin önemi burada büyük önem taşımaktadır. Yapay saç  ekimi üniteleri yurt dışında yapılarak her ülkeye sonradan gelen ve artık her estetik operasyon merkezinde rahatlıkla yapılan bir işlemdir. Bu malzemelerin temin edildikleri yerler ve ülkeler hastayı işlem sonrasında uzun süre rahat ettirmenin amacı içerisindedirler. Bu protezin bir diğer özelliği ise ölü hücreleri ve derileri artık hiçbir şekilde işlev görmeyecek olan hastaların en çok tercihi bir yöntemdir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle