"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Yüz AsimetrisiSorunları İçin Yapılacak Olan Düzeltmeler Nasıl Yapılır?

Çene, alın, burunun birbirleri ile uyumlu olması, bu organların yüz hatları ile açıları, kaşların ve gözlerin konumları ve yatay düzlemleri belli değerler dâhilinde belirlenmiştir. Bunlar yüz asimetrisini oluşturur.

Yüz Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

Yüz simetrisi konusunda yıllar boyunca bilim insanları ve güzellik uzmanları tarafından birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda belli başlı orantılar ortaya çıkmıştır. İnsanların vücudu ve yüzünde belli başlı oranların var olması söz konusudur. Çene, alın, burunun birbirleri ile uyumlu olması, bu organların yüz hatları ile açıları, kaşların ve gözlerin konumları ve yatay düzlemleri belli değerler dâhilinde belirlenmiştir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda güzel bir yüz bölgesinin ölçümlerinin ırktan ırka değiştiği de ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda güzelliğin evrensel olduğu ve yine güzelliğin kendine ait bir matematiği olduğu ortaya çıkmıştır. Yüz simetrisi yakalamak adına belli başlı ameliyatlar yapılır. Bu ameliyatlar sayesinde yüzdeki asimetri bozukluğu konusunda düzenlemeler yapılmaktadır. Asimetrik yüz düzeltme için alt çene gelişim bozuklukları, orta yüz bozuklukları,üst çene gelişim bozuklukları, göz ve alın çukur sorunları, yüzde gelişim sorunları ve doğumsal anamoliler ile alakalı estetik ameliyatı tedavisi yapılır. Bunların yanı sıra estetik açıdan sorun olan alın, çene, burun ve yüz orantısızlıklarının ortadan kaldırılmasında, erkekten kadına ve kadından erkeğe cinsiyet dönüşümlerinde tercih edilen cinsiyete ait yüz özelliklerinin yapılması amacı ile kullanılır.

Yüzdeki simetri soruna neden ola problemler için bölgedeki kıkırdak ve kemikler kesilir, törpülenir ya da kişilerin kıkırdak ve kemik dokularının veya özel tasarlanmış protezlerin ihtiyaç olan bölgelere yerleştirilmesi sağlanır. Ağır düzeydeki doğumsal anomalilerde ise daha karmaşık estetik ameliyatı gerekebilir.

Farklı Yöntemleri ve Aşamaları

Çene kemiklerini ya da çene ucunu küçültme ya da büyütme işlemleri, elmacık kemiğini küçültme ya da büyütme işlemleri, alın bölgesindeki bombeleri azaltma ya da arttırma, burun bölgesinde düzeltmeler, üst çene kısmının geri ya da ileri çekilmesi, alt çenenin geri ya da ileri çekilmesi ameliyatları yüzde simetri sorununa neden olan sorunlar için düzeltme estetiği için uygulanır. Asimetrik şekil bozuklukları için;

Çene ucu ameliyatı; çene bölgesi alın bölgesine göre daha küçük ya da daha geride olabilir. Özellikle bu sorun burun ameliyatı için başvuran hastalarda sıklıkla gözlemlenmektedir. Genelde alt çene bölgesi üst çene bölgesine göre az gelişmiştir ve burun olduğundan daha çok büyüktür. Çene ucunda sorun olan kişilerde burun ameliyatı uygulamaları yapılsa bile görüntü açısından mutluluk yakalamak oldukça zor olacaktır. Yüzde simetri sorununa neden olan şekil çeneden kaynaklıysa çene bölgesinde işlemlerin yapılması ve burunun da yüz bölgesindeki öçlükler eşliğinde küçültüp ya da büyültülmesi gerekir. Özellikle çenede yapılacak olan büyütme işlemlerinde kişilerin kendi dokularının kullanılması oldukça mükemmel sonuçların elde edilmesini sağlar. Bu sayede simetri sorunu da ortadan kalkar. Genelde bu tarz uygulamalarda burun bölgesinden çıkartılacak olan fazla dokular çenede kullanılır ve bu sayede simetri açısından düzenlemeler yapılır. Çenede yapılacak olan işlemlerde kıkırdak ve kemik dışında yağ dokusu kullanımları da yapılır ama en uygun olan kıkırdak ve kemiklerdir. Çene alın kısmına göre daha ileride ise ve daha büyük ise yüz bölgesindeki profil simetri açısından bozulur. Bu aşamada küçültme işlemlerinin yapılması gerekir. Basit şekilde uygulanacak olan törpüleme veya kemik osteotomileri şeklinde yapılmaktadır.

Elmacık Kemikleri Ameliyatları

Hafif düzeyde çökük kemikler ve çıkık olan elmacık kemikleri özellikle kadınların yüz bölgesinde çekicilik ve güzellik sağlayan etkilere sahiptir. Çıkık olan elmacık kemiklerine kavuşmak adına 2 farklı uygulama yapılır. Bunlardan ilki iskeletin restorasyon edilmesidir. Bunun için ağız içinden giriş yapılır. Elmacık kemiği üstünde tespit edilmiş olan protezler ve yine kişilerin kendilerine ait kıkırdak ile kemik dokularından elmacık kemiklerinde büyütme işlemleri yapılır. Diğer bir uygulamada yağ dokusu ile doku kokteyli kullanımı yapılmasıdır. Bu sayede elmacık kemiklerinin üstünde bulunan dokular doldurulur ve büyütme işlemi yapılır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle