"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Yüz Dolgusu Yapılmasından Sonra Etkiler Ne Zaman Gözlemlenmeye Başlanır?

Dolgu maddeleri kısa sürede istenilen sonuçların elde edilmesini sağlar.Yüze yapılan dolgu maddeleri etkisi hemen hemen 6 ila 12 ay sürer. Hyaluronik asit praparatları kullanılır.

Yüze Yapılan Dolgu Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Dolgu maddeleri insanların yüzünde bulunan kusurların önüne geçme özelliği ile bilinmektedir. Bu sayede insanların gençleşmesi de oldukça kolay bir hale gelmiştir. Dünya çapında birçok insan bu uygulamayı ameliyatsız olduğu için tercih etmektedir. Dolgu maddeleri kısa sürede istenilen sonuçların elde edilmesini sağlar.  Yüze yapılan dolgu maddeleri etkisi hemen hemen 6 ila 12 ay sürer. Bu maddeler içinde hyaluronik asit praparatları tercihler arasındadır. Bu madde dolgu kullanımı anlamında da birinci sırada yer alır. Yüz dolgusu yapılan kişide etkiler hemen gözlemlenir ama bu aşamada önemli olan dolgunun kalitesi ve uzmanın tecrübesidir. Uzmanın yüze yapılan dolgu konusunda bilgi sahibi olması, dolgunun tüm özelliklerini ve dolgunun ne kadar sürede dayanır ile alakalı detaylarını bilmesi gerekir. Tecrübeli ve konusunda eğitim almış kişilere yaptırılacak olan yüze yapılan dolgu kaç günde etkisini gösterir ve ne kadar zaman kalıcı kalır, tecrübeli hekimlerin yaptığı dolgular yapıldığı andan itibaren etkisini göstermektedir. Dolgu genelde 1 senelik süre zarfından sonra tazelenmelidir.

Hyaluronik asidin bilinen birçok markası bulunur. Bu aşamada önemli olan yüz bölgesi için dengeli yayılmalar sağlayacak ve geçirgenliği en iyi olanı seçmektir. Yoğunluğu iyi olduğu sürece uygulanan bölgede top şeklinde kalmaz ve insan vücudu tarafından en kısa zaman içinde emilir.

Yüze yapılan dolgu ilk defa uygulandığında etkisini kişinin cilt dokusuna bağlı olarak 6 ila 9 ay arasında sürmektedir. Düzenli bir şekilde yüze yapılan dolgu uygulaması yapılırsa bu süre de artış gözlemlenir. Kalıcı olan dolgular kişilerin canlı dokularının itilerek yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak kalıcı şekilde yapılan olan işlemler var olan hücrelerin zedelenmesini sağlar ve meydana çok fazla hasar çıkartır. Kalıcı dolgular reaksiyon verme konusunda sertlikler meydana çıkartabilir. Bunun sonucunda tümsekler meydana çıkar. Uzmanlar tarafından tercih ve tavsiye edilmez.

Yüze Yapılan Dolgu ve Yan Etkileri

Geçici olan dolgular cildin altında yer alan hyaluronik asidi ile aynı özellikte olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Nadirde olsa enjeksiyon esnasında ağrı, morarma, geçici düzeyde kızarıklık ve en fazla 2 gün kalan şişlikler meydana gelebilmektedir. Kalıcı olan dolgu malzemeleri ise sentetik yapıdadır ve vücudun tepkisine sebep olabilir. Bundan kaynaklı olarak uygulama yapılan bölgelerde granülomatöz farklılıkları ve dokularda tahribatlar meydana gelir. Dolgunun kalıcı bir şekilde kalması adına kullanılan malzemenin kalitesi çok önemlidir. Bu aşamada hastaya göre kalıcılık durumu değişiklik göstermektedir. Etkiler ve kalıcılık kullanılacak malzemenin cinsine, dolgunun yapılacağı bölgeye ve hastanın cilt özelliklerine göre de değişmektedir. Geçici olarak kullanılan dolguların çoğunluğu 6 ila 12 aya kadar etki gösterir. Kalıcı dolgularda ise bu süre 2 seneden 10 seneye kadar uzayabilmektedir. Bu süreler tekrarlanacak olan dolguların yapılması ile uzatılabilir. Ayrıca yapılacak olan uygulamada kesinlikle en doğru hekim,  en iyi hizmet veren klinik ya da hastane seçilmelidir. Aksi takdirde önüne geçmesi zor olan sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Yüz için uygulama yapılacak olan birçok kremde bulunur. Yalnız bu kremlerin etkileri oldukça kısadır. Cildin alt bölgesine etki etmediğinden dolayı kısa süre içinde etkisi kaybolur. Bu kremlerin kullanılması yerine dolgu uygulamasının yapılması daha kalıcı ve net çözümler sunmaktadır. Bunun için en doğru uzmanı seçmek önemlidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle