"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Yüz Dolgularının Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilecek Olan Noktalar

Yüz dolgusu yaptıran kişilerin öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edeceği konusunda uzman tavsiyesi alması gerekir. Bu sayede sağlıklı ve kaliteli bir uygulama yapılacaktır.

Yüz Dolgusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi uygulama olmadan ameliyatsız yüz dolgusu işlemleri ile kısa süre içinde gençleşmek, var olan kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür. Yüze dolgu enjeksiyon uygulaması yapılması ile kırışıklıkların açılması sağlanır, ilerleyen yaşlarda şakak, elmacık kemikleri, yanak bölgelerindeki hacim kayıplarını gidermek mümkündür. Bu sayede daha genç ve daha fresh bir görünüm kazanılabilir. Uygulamada dünya çapında hyaluronik asit içeren ürünler kullanılmaktadır. Hyaluronik asit insan vücudunda yer alan bir proteindir ve bunun su tutma özelliği bulunur. İnsanların vücutlarında yer alan molekül olması sebebi ile alerjik reaksiyonların ve yan etkilerin meydana gelmesi mümkün değildir. Yüz dolgusu yaptırdıktan sonra ya da yapılma aşamasında konusunda tecrübeli bir hekime güvenebilirsiniz. Kullanılan ürünlerin su tutma özellikler kırışıklıkların açılmasına ve yüzdeki hacmin sağlanmasına etki eder. Uygulama 6 aydan 18 aya kadar etkisini göstermektedir. Yüz dolgusu yaptırmadan önce mutlaka aşağıda bulunan detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu detaylar;

 • Uygulama öncesinde mutlaka uzman bir hekim bulunmalıdır. Hekimin konusunda tecrübeli olması çok önemlidir.
 • Özellikle düğün ve toplantıları olan kişilerin işlemleri 2 hafta öncesinden yaptırması gerekir.
 • Yüz bölgesinde aşırı düzeyde sivilcesi olan kişilere uygulama yapılmaz. Özelliklede enfeksiyon olan bölgelerde uygulanmaz. Akne olmayan bölgelerde yapılır. Hatta bu tarz ciltlere sahip olan kişilere önlem almak adına antibiyotik, krem ve tablet tarzında ilaçlar verilir.
 • Dudak bölgesinde uçuk olan kişilerde dolguların yapılması mümkün değildir. Sık şekilde tekrarlanan uçuğu bulunan kişilerin işlemlerden önce ve işlemi yaptırdıktan sonra mutlaka antiviral kremleri kullanması gerekir.
 • İşlemlerin öncesinde yapılacak olan detaylar konusunda uzman bilgi verecektir.

Yüz Dolgusu Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Yüzde dolgu işlemi yapıldıktan sonra gün boyunca evde dinlenmek gerekir. Bu dinlenme şişlik ve ödem konusunda rahatlama sağlayacaktır.
 • Yüzde dolgu işlemlerinden sonra şişlik kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Bunun yağ ya da krem gibi uygulamalar yapılmaz. Yağ ya d krem tarzı ürünleri uzmanın tavsiye etmesi gerekir.
 • Sauna ve hamama gün boyunca gidilmemelidir. Özellikle sauna şişliğin artmasını sağlar.
 • İşlemlerin bitmesinden sonra kuaföre ya da güzellik salonuna aynı gün içinde gidilmemesi gerekir. Özellikle saç boyama ve kaş aldırma işlemlerini yaptırmamak gerekir. Cilt bakımı işlemlerini ise mutlaka hafta sonra yaptırmak gerekir.
 • Uygulamadan sonra havuza girmekten de uzak durulması gerekir. Havuzda enfeksiyon riski olduğu için en az 3 gün boyunca girilmemelidir.
 • Bu süreçte diş tedavisi yaptırmakta yasaktır. Çünkü diş bölgesinde olan enfeksiyonlar ağız çevresinde olan dokuları etkilemektedir. Diş tedavilerinin dolgudan önce yaptırılması gerekir. 2 hafta önce yaptırılması gerekir.
 • Uygulamalardan sonra güneşten koruyucu olan kremler uzman tavsiyesi ile birlikte kullanılır.
 • İşlemlerin bitmesinden sonra 4 saat boyunca yüz üstü yatılmaması gerekir. Yüksek yastıklar ile sırt üstü yatılması uygun olacak ve şişliğin hafiflemesini sağlayacaktır.
 • Uygulamaların bitmesinden sonra lazer işlemleri yaptırılmaz. Çünkü lazer ödem oluşumuna sebep olur. Dolgunun yapılmasından 2 gün sonra tercih edilmelidir.
 • İçki içmek var olan ödemin artmasına sebep olabilir. Bundan dolayı 1 hafta sonra tüketilmelidir. Aşırı yemek yemek herhangi bir soruna sebep olmaz.
 • Dolgu işlemlerinin bitmesinden sonra meydana gelecek olan şişlikler için uzmanın tarif ettiği şekilde masaj yapılması gerekir. Hatta bu masajın yağının da ne olacağı konusunda uzman tavsiye verecektir. Masaj kesinlikle uzmanın söylediği şekilde, söylediği zaman dilimlerinde aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Yüz için kullanılan dolgu maddelerinin uygulanmasından sonra 4 saat uygulama yapılan bölgeye su değdirilmemeli ve kesinlikle makyaj yapılmamalıdır.
 • Bu işlemlerin bitmesinden sonra bazı kişilerde uygulama alanlarında morluklar meydana gelebilir. Morluklar 1 hafta içinde kendiliğinden geçer.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle