"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Uygulaması ve Ameliyat Aşamaları

Yüze Yağ Enjeksiyonu, yüz bölgesindeki doku kaybını engellemek adına günümüzde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen uygulamalardır. İşlemin herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte yüz bölgesindeki kırışıklıklar ve çizgiler de giderilebilir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Plastik Cerrahideki gelişimlere bağlı olarak başarılı bir şekilde yapılan yüze yağ enjeksiyonuyla birlikte dolgu amaçlı kullanımın yanı sıra yüzde dönüşüm ve onarım da sağlanabilmektedir. Yağ dokusunun daha çok erişkin tipi hücreler açısından önemli bir kaynak olduğu tespit edilen günümüzde yüze yağ enjeksiyonu tercih edilerek cildin gençleşmesi sağlanabilir. Ayrıca alınan yağ hücrelerinin belirli bir işlemden geçirilerek saflaştırıldığını ve kök hücre oranlarının arttırılabildiğini de söyleyebiliriz. Yüz dışında bacak ve kalça estetiğinde, göğüslerde ve vücutta doku eksikliği bulunan her yerde kullanılabilir. Sadece estetik cerrahide kullanılmayan bu yöntem, radyoterapi görmüş ciltlerde de tercih edilir. Ayrıca iyileşmeyen yararlarda son derece başarılı bir şekilde uygulanır. Cilt onarımı ve estetik cerrahisi nedeniyle ortaya çıkan ve yeni bilim dalı olarak isimlendirilen Rejeneratif Tıp sayesinde yüze yağ enjeksiyonu başarıyla tamamlanabilir.

Kimlere Yapılır?

Yüze yağ enjeksiyonu yaşın ilerlemesiyle birlikte yüz bölgesinde meydana gelen doku kayıplarında tercih edilir. Daha çok orta yüz ve göz çevresinde yaşlanma belirtileri daha çok görülecektir. Cildin alt dokuzu zamanla incelip zayıflayacağı için bu yöntemden yararlanılmalıdır.

Yüzünde genel bir yıpranmışlık durumu olan  ve orta yaşı geçmiş her hastaya yağ enjeksiyonu yapılabilir. Ayrıca çene hattı zayıf olan hastalarla birlikte orta yüzü basık ve çene ucu geride olan kişiler de uygulanabilir

En sık olarak göz çevresi, şakaklar, gözaltları, orta yüz bölgesi, üst göz kapakları, elmacık kemiklerinin üstü, burun ve dudak çizgileri, çene ucu ve alt çene kemiği kenarlarına uygulanabilir.

Yağ Enjeksiyonlarının Etkileri

Bu uygulamanın iki farklı etkisi bulunuyor. Dolgu ile rejeneratif etki. Dolgu etkisi, yağın verildiği bölgede var olan yağ hücreleriyle, oluşan yeni hücreler sağlar. Ayrıca bu etki sayesinde derin çizgileri ortadan kalkar ve yüzün konturu tamamen değiştirilebilir. Dudaklar, çene ucu ve elmacık kemikleri bu yöntem ile düzeltilebilir. Ayrıca kaş kenarlarının belirginleştirilebildiği bu uygulamada göz çevresi de başarıyla doldurulabilir.

Yağ enjeksiyonlarının yenileyici etkisini ise kök hücreler sağlamaktadır. Kollajen sentezini artıran bu uygulama sonrasında ciltte belirgin bir tazelenmeyle birlikte gençleşme sağlanır. Ayrıca incelmiş ciltler dolgunlaştığı gibi, ince kırışıklıklarla lekeler ciddi oranda azalır. Kurumuş ciltleri ise nemlendirir.

İşlem Öncesinde Yapılacaklar

Vücudun herhangi bir bölgesinden enjektör ya da kanüller ile alınan yağ dokusunun saflaştırılarak yüz bölgesine enjekte edilmesiyle tamamlanan süreçten önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Tüm ameliyat uygulamalarında olduğu gibi yüze yağ enjeksiyonu uygulamasında işlemden en az 3 hafta önce sigara ve aspirin kullanımı sonlandırılmalıdır. Ayrıca son 1 hafta içerisinde kanı sulandıran ilaçlar da alınmamalıdır.

Bu konuda vermidon, apranaks, Voltaren gibi ağrı kesicilerin yanı sıra multivitamin hapları, yeşil çay, domates çekirdeği, kiraz sapı, keten tohumu ve diğer tüm zayıflama ürünleri kullanılmamalıdır.

Ameliyat Aşamaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu uygulamada genel anestezi gerekmemektedir. Ameliyathane ortamında sedasyon altında sakinleştiriciler ile başarıyla tamamlanabilmektedir. Sadece 1 saatlik bir sürede tamamlanan bu işlemler ağrılı değildir. Sadece yüz bölgesindeki morluk ve şişlikler hastayı bir süre rahatsız edebilir. Bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine ayak uydurarak başarılı bir iyileşme süreci yaşayabilirsiniz.

Ameliyat tamamlandıktan sonra hasta aynı gün evine gönderilir. İlk 2 günlük süreçte morarma ve şişlik yaşanabilir. Bu durumu azaltmak adına buz uygulaması tercih edilir. Ayrıca işlemden bir sonraki gün gözlük kullanarak dışarı çıkılabilir. Üçüncü günden itibaren morluk ve şişlikler azalmaya başlayacağı için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca 1 hafta sonunda kalabilen küçük morluklar için kapatıcılardan yararlanılabilir. Üç hafta sonra yüz bölgesinin tamamı normale dönecektir. Bu süreçte ayrıca işlem sonrası ilk 3 ay güneşten korunmak önemlidir.

Güvenli uygulamalardan olan yüze yağ enjeksiyonu işleminde herhangi bir sorun yaşanmaz. Sadece göz çevresine gerçekleştirilen enjeksiyonlarda yeteri kadar inceltilmiş yağ dokusu kullanılmadığında cildin alt kısmında sertlikler meydana gelebilir. Orta yüze aşırı oranda yağ verildiğinde ise abartılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda dudak bölgesinde aşırı şişlik yaşanabilir.

Sonuçlar Kalıcı mıdır?

Daha önceden gerçekleştirilen uygulamalarda yüz bölgesine verilen yağın tamamının kaybedildiği kabul edilirdi. Fakat günümüzde doğru teknikler kullanıldığı için işlemin kalıcılık oranı bir hayli yüksek olmaktadır. Özellikle de göz çevresine verilen yağ miktarının tamamının kaldığı belirtilmektedir. Çene ucu, orta çene ve çene konturlarında da yağ tutma oranı yüksek seyretmektedir. Sadece hareketli bölgelerde kayıpların fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yüze yağ enjeksiyonu fiyatları 500 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Elbette net fiyat bilgisini uygulamayı gerçekleştirecek olan uzmanlardan alabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle